Elfradent

Ortodoncja

Ortodoncja
STY
12
2022
Autor: Elżbieta Frąszczak-Doleża - lek. stomatolog
Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która skupia się na leczeniu wad zgryzu, a także zapobieganiu ich wystąpieniu. W dosłownym tłumaczeniu ortodoncja to prosty ząb. Zapewniając naszym pacjentom proste i równe zęby stosujemy całą gamę aparatów na zęby. Stosowane przez nas aparaty na zęby pozwalają ukształtować prawidłowy zgryz oraz estetyczny wygląd zębów pacjentów. W zależności od oczekiwań estetycznych pacjenta oraz występującej wady zgryzu stosujemy następujące aparaty na zęby:

Aparaty typu Aligner

Są to aparaty nakładkowe. Jest to system przezroczystych nakładek projektowanych cyfrowo i drukowanych komputerowo na dużych drukarkach wyspecjalizowanych laboratoriów. Przed rozpoczęciem leczenia Pacjent wie ile nakładek będzie zastosowanych i ma możliwość prześledzenia planowanych ruchów zębów. Na zęby przyklejane są z kompozytu specjalne attachmenty, które umożliwiają wraz ze zmienianymi co dwa tygodnie nakładkami ruchy przesuwania zębów. Nakładki noszone są przez Pacjenta przez całą dobę i są zdejmowane wyłącznie do jedzenia i ich higieny. Są przezroczyste i nie powodują dyskomfortu w życiu. Są również łatwiejsze w utrzymaniu higieny zębów.

Aparaty stałe

Aparat stały metalowy i estetyczny jest najbardziej powszechnym narzędziem pozwalającym skutecznie, szybko i bezboleśnie leczyć wady zgryzu. Składa się z widocznych zamków ortodontycznych, estetycznych (szafirowych, kompozytowych) i metalowych oraz ligatur stalowych lub elastycznych. Klasyczne ligatury są koloru srebrnego, jednak istnieje możliwość stosowania także estetycznych ligatur o rozmaitych kolorach. Aparat stały klasyczny gwarantuje pacjentowi komfort noszenia oraz zapobiega w przyszłości próchnicy i chorobom dziąseł. Ponadto, jest wytrzymały oraz nie sprawia żadnych niedogodności podczas noszenia. Lekarz ortodonta ocenia w którym miejscu należy przykleić zamek aparatu, aby czas leczenia był możliwie krótki. Istnieje szeroki wachlarz wyboru rodzaju aparatu pod względem koloru, jakości, estetyki, wielkości zamków (normal, mini). Po zakończeniu leczenia Pacjent zabezpieczony jest stałym, przyklejonym do zębów w niewidocznym miejscu, aparatem retencyjnym oraz ruchomym zakładanym na noc. Konieczne jest użytkowanie aparatu przez kilka miesięcy, w celu utrzymania efektów leczenia ortodontycznego.

Aparaty metalowe

Najbardziej powszechny i skuteczny rodzaj aparatu jaki składa się z zamków, ligatur srebrnego koloru oraz łuku, który wywierając precyzyjną siłę ucisku prostuje zęby. Podstawą wyboru tego rodzaju aparatu jest wielkość zamków naklejanych na powierzchnię zębów, budowa oraz rodzaj podstawy. Aparaty metalowe charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością i nie sprawiają żadnych problemów w użytkowaniu przez pacjenta.
Aparaty metalowe występują w dwóch rodzajach: metalowe łączone z łukiem poprzez ligatury metalowe lub elastyczne oraz te, które ich nie wymagają, tzw. samoligaturujące. Działają one na zasadzie zamka otwórz-zamknij.

Aparaty estetyczne

Jeden z dostępnych rodzajów aparatów stałych. Jego największą zaletą jest niemal całkowite zlanie z kolorem zębów, co oznacza, że aparat nie będzie dostrzegalny. Aparaty estetyczne (kompozytowe, kryształowe, szafirowe) są odporne na wszelkie przebarwienia. Dają komfort funkcjonowania w życiu publicznym. Osoby uprawiające sport podczas aktywności fizycznej, powinny stosować szyny ochronne dla bezpieczeństwa przed uszkodzeniem aparatu oraz urazu warg. Należy również uważać na spożywanie pokarmu, ponieważ twarde pożywienie może uszkodzić zamki aparatu.

Aparaty szafirowe

Wytwarzane są z monokrystalicznego, czystego szafiru, dzięki czemu są niewidoczne. Przeznaczone dla osób, które cenią sobie dyskrecję i nie mają ochoty ujawniać, że posiadają aparat ortodontyczny. Należy jednak pamiętać, że zamki szafirowe posiadają śnieżnobiały odcień, dlatego będą zauważalne na zębach, na których występują widoczne żółte przebarwienia. Poza tym, są bardzo wytrzymałe, choć nieco większe, aniżeli tradycyjne metalowe.

Aparaty samoligaturujące 

Mogą być metalowe – klasyczne, jak i estetyczne. Różnica pomiędzy tradycyjnym aparatem polega na braku ligatur. Łuk utrzymuje się w zamku dzięki specjalnej klapce. To wygodny mechanizm przytrzymujący łuk. Realną korzyścią dla pacjenta stosującego tego typu aparat jest przyśpieszony proces leczenia, ponieważ nie ma konieczności wymiany ligatur, a co za tym idzie, częstych wizyt.

Stosowane przez nas aparaty ortodontyczne nie muszą być widoczne, mogą być tak dyskretne, że nie będą zauważalne przez drugą osobę. Jeśli krzywe zęby i wady zgryzu przez wiele lat stały się kompleksem, warto przyjść do naszej praktyki i skorzystać ze sprawdzonych możliwości, jakie daje ortodoncja i zrealizować swoje marzenie o prostych i równych zębach. Dla każdego pacjenta metoda leczenia dobierana jest indywidualnie do potrzeb i oczekiwań pacjenta, aby wynikiem leczenia jest naturalny i piękny uśmiech.

Może Cię zainteresuje...

Podobne usługi